انواع چاه های ارت
5/5 - (12 امتیاز)

چاه ارت (earth) در مفهوم به معنی زمین است که نام دیگر آن سیستم اتصال زمین است . سیستم اتصال به زمین دارای چاه ارت و سیم اتصال است . وظیفه چاه ارت وصل کردن هرگونه جریان الکتریکی به زمین است که این عملکرد بیشتر برای جلوگیری از برق گرفتگی صورت می گیرد . به عبارتی بهتر با وصل کردن تمام دستگاه های برقی صنعتی , مخابراتی و خانگی با سیم اتصال به چاه ارت یک سیستم ارتینگ را به وجود آورده ایم . هدف از اجرای چاه ارت جلوگیری از نشتی جریان الکتریکی و مدارات الکتریکی و جلوگیری از برق گرفتگی است که این مسئله در صنعت برق امر مهم و ضروری به حساب می آید. برای ساختمان مسکونی از چاه ارت زیر ۵ اهم استفاده می شود و برای شرکتها و کارخانه ها از چاه ارت زیر ۲ اهم استفاده می گردد.

انواع چاه های ارت

انواع چاه های ارت

انواع چاه ارت 1- چاه ارت عمقی 2- چاه ارت سطحی چاه ارت عمقی در چاه ارت عمقی به طور معمول یک چاه با عمق زیاد حفاری می شود و سیستم ارتینگ پیاده سازی می شود. البته در این روش باید بتوان در اطراف سایت امکان حفاری چاه با اعماق زیاد را داشته باشیم . چاه ارت سطحي در چاه ارت سطحی زمانی که ما نمیتوانیم چاه با اعماق وسیع حفاری کنیم کاربرد دارد و معمولا تا عمق 80 سانتیمتر قابل انجام است.

شرایط استفاده از چاه ارت سطحی و روش راه اندازی آن از نظر مکانی : ـ حداقل فضایی باید در اطراف سایت وجود داشته باشد تا امکان اجرای چاه ارت سطحی ممکن باشد. ـ از نظر ارتفاعی باید از سطح دریا پایین تر باشد. ـ اطراف سایت دارای پستی و بلندی های کمی باشد. ـ بین دکل و سایت تقریبا یک فاصله ی زیادی وجود داشته باشد. هرچند که روش چاه ارت سطحی دارای مزایایی است اما اجرای ارت به روش های زیر دارای ارجحیت بیشتری است: RING ، پنجه ای (شعاعی)، ROD ، مختلط ، حلزونی ، الكتروشيميايی ، شبكه ای

بیشتر بدانید . .
مراحل اجرای سیستم ارت به روش های مختلف

سیستم ارتینگ یا چاه ارت در اکثر مکان ها استفاده می شود. در زمین هایی که امکان حفاری وجود دارد از چاه ارت و در سایر مکان ها از سیستم ارتینگ استفاده می شود.سیستم ارتینگ برای جلوگیری از خطراتی که ناشی از صاعقه می باشد استفاده می شود.برای دستیابی به یک سیستم ارتینگ کارآمد، بادوام و قابل اعتماد، باید شرایط مختلفی، همچون طراحی، اجرا و انتخاب مصالح مناسب را مورد توجه قرار داد. اما به طور کلی می توان گفت، چاه ارت از حساسیت و ویژگی‌های خاصی برخوردار است، زیرا پس از اجرای چاه ارت امکان دستیابی مجدد به آن وجود ندارد و در صورت بروز نقص یا اشکال نمی توان به طور کامل این نقص را بر طرف نمود.

One thought on “انواع چاه های ارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *