5/5 - (6 امتیاز)

ایده آل ترین روش تست مخازن تحت فشار کدام است؟

تست مخازن تحت فشار

بهترین مرکز

دلایل اصلی تست مخازن تحت فشار چیست؟

روش تست مخازن تحت فشار متفاوت است و به کاربردهای صنعتی مخازن و کاربردهای غیر صنعتی آنها مربوط می شود. عمدتاً از مخازن تحت فشار جهت ذخیره سازی سیالات مختلف مانند مایعات، بخارات یا گازها در حوزه هایی مانند تاسیسات آبرسانی، تاسیسات نفت و گاز، کارخانجات، ساختمان ها و کارگاه ها استفاده می شود.

این نوع مخازن در پشت بام خانه ها، پارکینگ ها یا موتورخانه و یا در تاسیسات پتروشیمی ها قابل مشاهده است، و معمولاً برای فشار بالای psig ۱۵ طراحی شده اند. هدف کلی از تست چنین مخازنی قبل از راه اندازی یا در طول سال این است از صدمات جدی ناشی از خطر انرژی ذخیره شده و اثر سوزش بخار در نتیجه خرابی سیستم فشار متشکل از مخازن تحت فشار و یا لوله، جلوگیری کند.

قبل از شروع تست مخازن تحت فشار، باید اطمینان حاصل کنید که ساخت مخزن مطابق با استانداردها و مقررات مربوطه انجام شده و مغایر با قوانین حاکم بر این حوزه نباشد.

باید همواره به یاد داشته باشید که هدف ما از تست مخازن تحت فشار، این است که از نشتی های موجود آگاه باشیم و به نوعی کارآیی آن را با این تست بسنجیم.

تست مخازن تحت فشار

تست مخازن تحت فشار

 روش تست مخازن تحت فشار

دلایل اصلی حوادث ناشی از مخازن تحت فشار:

  • نقص های تولیدی
  • نصب ضعیف
  • نگهداری ضعیف تجهیزات
  • تعمیرات یا اصلاحات نامناسب
  • خطای اپراتور، آموزش و نظارت ضعیف
  • حوادث غیر معمول مانند آسیب از طریق ضربه

اگر علاقه مند به این موضوع هستید، پیشنهاد می کنم با ما باشید تا بهترین روش تست مخازن تحت فشار را به شما به اشتراک بگذاریم.

مناسب ترین روش تست مخازن تحت فشار کدام است؟

قبل از انتخاب مناسب ترین روش  برای تست مخازن تحت فشار به این نکته توجه کنید که،  هر یک از مخازن دارای محدودیت های عملکردی خاص خود هستند و بر اساس فشار و درجه حرارت خاصی طراحی شده اند. عملکرد خارج از این محدودیت ها می تواند به تجهیزات حساس و تحت فشار شما آسیب زیادی برساند و به طور بالقوه منجر به از بین رفتن مخزن یا ایجاد فاجعه بزرگ تر شود.

تست مخازن تحت فشار

تست مخازن تحت فشار

از آنجا که چنین مخازنی همیشه تحت فشارهای شدید کار می کنند، پارگی مخزن تحت فشار می تواند فوق العاده خطرناک باشد و منجر به نشت گاز سمی در محیط های صنعتی، آتش سوزی های وسیع و حتی انفجار شود. به همین علت، همواره  ایمنی چنین مخازنی ضروری است.

تست مخازن تحت فشار

در حال حاضر برای جلوگیری از این خطرات، چندین استاندارد و شیوه نامه نگهداری و بازرسی مخازن تحت فشار به وجود آمده است که می توانید از آنها استفاده کنید، برای مثال استانداردها ASME و API 510.

وقتی نوبت به روش تست مخازن تحت فشار می رسد، بیشتر مخازن تحت فشار باید یکبار قبل از راه اندازی و دوباره هر ۵ سال پس از هر تغییر یا تعمیر اساسی مورد تست قرار گیرند. تست مخازن می تواند داخلی، خارجی یا هر دو باشد و باید شامل یک معاینه کامل، ارزیابی ضخامت، تجزیه و تحلیل تنش، بازرسی دریچه های فشار، فشار مخزن و آزمایش فشار هیدرواستاتیک باشد. انجام تست سطحی، بررسی عایق و هرگونه اتصالات ساختاری و در نهایت بازرسی جوش ها یا اتصالات بسیار مهم است.

تست مخازن تحت فشار

تست مخازن تحت فشار

بازرس شما باید بتواند لوله ها، شیرآلات مربوطه، پمپ ها، کمپرسورها، شیلنگ ها، بادگیرها و سایر اجزای حاوی فشار را در یک دوره زمانی خاص تست کند تا از سلامت مخزن شما مطمئن شود. لطفاً توجه داشته باشید که نوع و ماهیت تست و بازرسی برای سیستم های فشار مختلف، متفاوت خواهد بود.

تست مخازن حساس

بعد از این که با بهترین روش تست مخازن تحت فشار را انجام دادید، لازم است گزارش آخرین تست مربوط به سیستم و همچنین گزارشات قبلی که حاوی اطلاعاتی هستند که می توانند در آینده مفید باشند، را در یک جا ثبت کنید.

این سابقه در تشخیص هرگونه شکست در آینده و تهیه یک برنامه تعمیر موثر خواهد بود. علاوه بر موارد گفته شده مالک باید اطمینان حاصل کند که مخازن تحت فشار قبل و بعد از معاینه به درستی نگهداری می شوند و هرگونه مشکل در طول چرخه عمر سیستم بلافاصله ثبت شده و به “شخص صالح” یا در صورت نیاز به مسئول مربوطه گزارش شود.

چه کسی می تواند بازرسی، آزمایش و تست مخازن تحت فشار را انجام دهد؟

همانطور که گفته شد، بازرسی ها باید توسط “شخص شایسته” که توسط قانون تعریف شده است انجام شود. آن  فرد باید از وسعت و عمق لازم از دانش، تجربه و استقلال برای انجام معاینات برخوردار باشد. شرکتها مختارند “شخص شایسته” را به انتخاب خود انتخاب کنند، اما باید عاقلانه انتخاب کنند.